Има ли сажди? И защо това не е толкова добре.

Всички сме виждали (а някои от нас дори и притежават такива) автомобили, които при настъпване започват да бълват същото количество пепел и сажди, колкото един малък ТЕЦ. Въпреки че някои от тези автомобили са истински бегачки, бълването на сажди е признак на неефикасно вдигане на мощността.

Нека изясним едно нещо

Тази статия не е писана от еколози, които искат зайците в гората да дишат свеж въздух и да нямат астма, а от истински фенове на автомобилите и автомобилните спортове, които знаят, че бегачките може да са и на дизел, и на бензин.

Как работи дизеловият двигател?

Дизеловите двигатели регулират мощността си чрез гориво, а не чрез въздух, както бензиновите. Затова колкото повече гориво подавате в дизела, толкова повече конски сили и въртящ момент ще генерира двигателят, до определена точка.

Дизеловият дим: Причини и последствия

Най-голямото погрешно схващане за съвременните турбодизели е свързано с дизеловия дим. Черният, саждест дим е резултат от непълното изгаряне в дизеловите двигатели. Това е просто: при добавяне на повече гориво, дизелът ще генерира повече мощност. Въпреки това, ако не добавите и повече въздух, за да осигурите достатъчно кислород за процеса на изгаряне, много от непълно изгорелите дизелови горива (и мощност) ще излязат през ауспуха като дим.

Голямо количество дим замърсява маслото на двигателя много по-бързо от обичайното. Съвременните моторни масла обикновено съдържат химическо вещество, наречено цинк дитиофосфат, което придава на маслото способност за екстремно налягане. Може да го наречете "анти-износващ агент". Когато има голямо количество дим, саждите неизбежно преминават през пръстените на буталата и отиват в маслото, където се свързват с цинк дитиофосфата и го деактивират. Когато маслото загуби своя анти-износващ агент, вътрешните части на двигателя започват да се износват по-бързо.

Проблеми при по-високи температури на изгорелите газове

Повече гориво води до по-високи температури на изгорелите газове (EGT). Това означава, че когато настъпвате автомобила си и EGT се покачат, може да не получите допълнителната мощност. В случаи, когато няма ограничение на температурата, силното настъпване на автомобила може да доведе до рязко увеличаване на EGT, което може да доведе до разтопени бутала.

Как правилно да увеличите мощността на дизела?

Всичко се крие в това да има не само повече гориво, а и да има достатъчно добра система за осигуряване на въздушен поток. Когато един дизелов автомобил е правилно проектиран за повече мощност, то конските сили и въртящият момент се постигат без облаци от черен дим и с температури на изгорелите газове, които не се издигат до опасни нива.

Като доказателство ще ви споделим видео на един 7-литров дизелов драгстер на американската компания Banks Power, която държи рекорда за най-висока скорост за дизелов пикап в продължение на 33 години.

 

Назад към блога